Pelastakaa lasten paikallisyhdistys on myöntänyt diplomin Vuoden lapsellinen teko Fedja-setä, kissa ja koira -työryhmälle tunnustuksena lasten ja nuorten oikeuksien ja hyvinvoinnin edistämisestä.
Perusteluissa todetaan, että Lahden kaupunginteatterin Fedja-setä, kissa ja koira on riemastuttava ja ravisteleva sovitus klassikosta, joka on tuotu vahvasti ja raikkaasti nykyaikaan.
Näytelmä on kantava kutsu osallisuuteen. Fedja-setä, kissa ja koira antaa lapsille ja nuorille äänen sekä luvan olla mieltä.
Ajassa, josta leikataan niin kulttuurilta kuin heikompiosaisilta, on tarve suunnannäyttäjälle ja muistutukselle, että selvitäksemme pitää toimia yhdessä, ei yksin.
Fedja-setä, kissa ja koira -näytelmää esitettiin ensi-iltansa (31.8.24) jälkeen 23 kertaa, jolloin katsojia kertyi noin 4 000. Esteettömiä esityksiä oli syyskaudella kaksi ja kevääksi on tulossa myös kaksi. Fedja-setä, kissa ja koiran esitykset jatkuvat 4.1., viimeinen esitys on 8.5.2025.
Lauri Maijalan ensimmäinen johtajavuosi
Lauri Maijala aloitti teatterinjohtajana 1.1.2024. Syksyllä alkoi varsinaisesti Lauri Maijalan ohjelmistovalintojen kausi, joka toi Lahteen uudenlaista teatteriajattelua ja ohjelmistoa. Odotetusti musikaali The Black Rider toi eniten asiakkaita, lähes 9 000. Täysin uutta ja erilaista oli tarjolla ja huomio kiinnittyi kasvavaan pääkaupunkiseutulaisten määrään. Tilastot kertovat The Black Riderin katsojien tulleen 20 % pääkaupunkiseudulta, muiden näytelmien asiakkaista osuus oli 14,9 %.
Kotimainen kantaesitys Thelma&Loviisa monumenttien laaksossa oli rohkea valinta suurelle näyttämölle ja se uudenlaista tekotapaa myös puhenäytelmiin.
Kirsi Kunnaksen 100-vuotis juhlavuoden kunniaksi Lauri Maijala ohjasi Tiitiäisen satupuun, joka oli suoranainen menestys. Esitys sai ensi-iltansa uudella lämpiönäyttämöllä, mutta siirrettiin syksyn kuluessa suuremmalla studionäyttämölle loppuunmyytyjen esitysten vuoksi.
Lahden kaupunginteatteri kiinnosti ihmisiä paljon. Yleisötilaisuuksiin osallistui kaiken kaikkiaan lähes 13 000 henkilöä vuoden aikana.
Kevät 2025
Esityskausi käynnistyy 3.1., jolloin ohjelmistossa on Thelma & Loviisa monumenttien laaksossa, ja 4.1. Fedja-setä, kissa ja koira sekä The Black Rider.
Kevätkauden ensi-illat ovat Niskavuoren Heta 22.1., Onnekkaat 25.1. ja Disco Pigs 19.2.
